Favoriti EXIT tima: Putovanje kroz stranice

Pripremite se za putovanje kroz priče, avanture i istine, a da se pritom ne pomerite iz svoje omiljene fotelje.

1. februar 2022. — Autor: EXIT

U ranijim objavama favorita našeg tima ponudili smo vam naše omiljene albume, filmove, serije, i video igre, pa je red da vas počastimo i našim najdražim knjigama. Šta smo to čitali prošle godine, tek otkrili ili čitali iznova i iznova, i šta nam je pomerilo centar ravnoteže otkrićete u ovoj listi. Ako i vi, poput nas, verujete da su knjige kao snovi koje gledamo širom otvorenih očiju – dream away!

Ajn Rend – Veličanstveni izvor

Ajn Rend kroz priču o mladom arhitekti Hauardu Rorku, predstavlja portret idealnog čoveka, onakvog „kakav bi mogao i morao biti“.

Saznaj više ovde.

Alehandro Hodorovski – Mistični kabare

U Mističnom kabareu prikazana je struktura susreta koje Alehandro Hodorovski godinama održava sa publikom koja dolazi na njegove konferencije. Više od stotinak šala i inicijatorskih priča poslužilo mu je kao osnova za analizu ljudskog bića „bez maske“, sa problemima, strahovima, nesigurnostima i nedostacima. Velik broj primera i komentara koje autor nudi pomoći će čitaocu da izleči odnos sa samim sobom, drugima, životom i okolinom.

Saznaj više ovde.

Alehandro Palomas – Ljubav

Ovaj roman može da se svrsta u one čiju je radnju nemoguće prepričati, u njega se tone i u njemu se pliva, ponekad i davi, ali najčešće isplivava na površinu kako bi se život, uprkos poteškoćama koje sa sobom neminovno nosi, oberučke prihvatio i živeo s radošću.

Saznaj više ovde.

Andrea Popov Miletić – Pioniri maleni mi smo morska trava

Lucidni kaleidoskop kroz koji sve titra, u isto vreme je nostalgična i setna, ali i ubojita i na trenutak opora. Tu je sve što volim – dokumentarno i fragmentarno, filmično, ono kad neko postigne da je svaka reč na svom mestu.

Saznaj više ovde.

Borislav Pekic – Besnilo

Virus u obliku metka pogađa u srce civilizacije… Niko nije bezbedan. Vizija kraja sveta koja odgovara onome što smo od sveta napravili. Biološka katastrofa, u razmerama nepoznatim savremenoj istoriji, pogađa londonski aerodrom Hitrou u jeku letnje sezone. Usled mutacije virusa besnila u jednoj naučnoj laboratoriji, epidemija se širi zastrašujućom brzinom jer nijedna vakcina ne deluje.

Saznaj više ovde.

Branko Ćopić – Orlovi rano lete

U bosanskom selu Lipovu odrasta grupa četvrtaka. Kada njihovu dobrodušnu učiteljicu Lanu zameni džangrizavi učitelj Paprika, koji veruje da je batina najbolje sredstvo za vaspitavanje đaka, dečaci, ali i jedna neustrašiva devojčica, odlučuju da se odmetnu i pobegnu u šumu. Tamo ubrzo niče logor Tepsija, u kojem će deca provesti mnoge bezbrižne dane, pune avantura. Međutim, počinje Drugi svetski rat i deca prevremeno odrastaju, shvatajući da se njihova borba protiv nepravde i nasilja nastavlja, ali ovog puta na novom i mnogo ozbiljnijem planu.

Saznaj više ovde.

Chris Hadfield – The Apollo Murders

Kris Hedfild opisuje žestoke G-sile lansiranja, smrznutu usamljenost svemira i strah od držanja za spoljašnjost svemirske letelice koja kruži oko Zemlje brzinom od 17.000 milja na sat, samo onako kako bi neko ko je iskusio sve ove stvari u stvarnom životu mogao.

Saznaj više ovde.

Damir Karakaš – Sjećanje šume

Kratki roman poetskog tempa, knjiga o jednom neobičnom odrastanju. Knjiga u kojoj se takmiče strah i volja, dodiruje trauma, humor i poezija. Knjiga s ruba šume, uvrnuta u svojoj logici, tačna i tečna, pomaknuta i razumljiva.

Saznaj više ovde.

Deni Goldberg – Serving the Servant

Ostavljajući po strani uobičajenu opsesiju nemirom i depresijom koji su očito opsedali Kurta, Serving the Servant bavi se njegovom genijalnošću kada je reč o rokenrolu, potom njegovom saosećajnošću, ambicijama i zaostavštinom koja je već decenijama duža od njegove karijere.

Saznaj više ovde.

Don DeLilo – Tišina

Dvadeset prvi vek ostaće upamćen i po tome što je doneo ostvarenje gotovo svih mračnih proročanstava iz romanâ Dona DeLila: svet je postao nepregledna deponija fizičkog i digitalnog otpada, pod kojom izdišu beslovesna deca potrošačkog društva, u večitoj potrazi za rajem skrivenim iza nekog od ekrana koji su, kao lukavo podmetnuta zamena za život, za najveći deo ljudskog roda postali jedini mogući oblik egzistencije.

Saznaj više ovde.

Džef Dajer – Džef u Veneciji, smrt u Benaresu

U Veneciji, ispijajući koktele na Bijenalu, cinični novinar Džef Atman upoznaje prelepu ženu i upušta se s njom u strastvenu avanturu. U Benaresu, bezimeni novinar (koji bi lako mogao biti Džef) pridružuje se hiljadama hodočasnika na obali svete reke Gang i umesto nekoliko dana, kako je planirao, ostaje tamo mesecima. Njihovo putovanje čini okosnicu ovog urnebesnog, đavolski domišljatog romana o Italiji i Indiji, o žudnji i požudi, o različitim vidovima neurotičnog prosvetljenja.

Saznaj više ovde.

Džejms Klir – Atomske navike

Pripada žanru psihologije uspeha i od svog prvog objavljivanja pre manje od godinu dana postala je bestseler u toj oblasti. Džejms Klir, jedan od vodećih svetskih stručnjaka za formiranje navika, otkriva praktične strategije koje će nas naučiti kako da formiramo dobre navike, razbijemo loše i ovladamo onim sitnim koje vode do izvanrednih rezultata.

Saznaj više ovde.

Džeri Hopkins, Deni Šugermen – Niko se odavde neće izvući živ

Ova sveobuhvatna biografija Morisona i grupe Dors (sa petnaest dosad neobjavljenih fotografija, novim epilogom i pogovorom Majkla Meklura) nastajala je sedam godina. Napisali su je poznati rok-biograf Džeri Hopkins i Deni Šugerman, poverenik i pomoćnik Dorsa – ljudi koji imaju veliku empatiju i blisko iskustvo sa Morisonom, zbog čega su uspeli da nam maestralno prenesu ovu veliku modernu tragediju. Složen je lik Džima Morisona, briljantnog, harizmatičnog pevača, filozofa, pesnika, delinkventa, opsednutog tragača koji je odbacivao svaki autoritet.

Saznaj više ovde.

Džon Rid – 10 dana koji su potresli svet

Opisujući krvave događaje na ulicama, dramatične pregovore u Kremlju između belogardejaca, menjševika i boljševika, opsade petrogradskih i moskovskih ulica, govore Lenjina, Trockog i drugih revolucionara, Džon Rid je ovom knjigom predstavio samu suštinu socijalističke revolucije, borbe za pravdu i novi poredak u kojem su se radnici i siromašni seljaci oslobodili eksploatacije vladajuće klase – plemstva i kapitalista.

Saznaj više ovde.

Echkart Tolle – The power of now

Ekart Tol upoznaje čitaoce sa prosvetljenjem i njegovim prirodnim neprijateljem, umom. Upućuje čitaoce na njihovu ulogu tvorca bola i pokazuje im kako da ostvare identitet bez bola, živeći u potpunosti u sadašnjosti.

Saznaj više ovde.

Eckhart Tolle – A New Earth

Ekart Tol proširuje moćne ideje kako bi pokazao da prevazilaženje našeg stanja svesti zasnovanog na egu nije samo bitno za ličnu sreću, već i ključ za okončanje sukoba i patnje širom sveta. Opisuje kako naša vezanost za ego stvara disfunkciju koja vodi do besa, ljubomore i nesreće, i pokazuje čitaocima kako da se probude u novo stanje svesti.

Saznaj više ovde.

Eckhart Tolle – Stillness speaks

Lako je shvatiti suštinu poruke Ekarta Tola: ako se povežemo sa unutrašnjom tišinom, prevazilazimo naše aktivne umove i emocije i otkrivamo velike dubine trajnog mira, zadovoljstva i spokoja. Tol nam daje suštinu svog učenja u kratkim, jednostavnim delovima koje svako može lako da razume.

Saznaj više ovde.

Elena Ferante – Moja genijalna prijateljica

Bujna mašta čini da dve prijateljice vide život koji ih okružuje ne kao stvaran, već kao neku strašnu bajku. Priča o genijalnoj prijateljici ispričana je u prvom licu. Pripoveda je Elena kao zrela žena, u trenutku kad saznaje da je Lila svojevoljno nestala iz Napulja, brišući svaki trag svog postojanja. Prva knjiga „Napolitanske tetralogije“ uvodi nas u jednu od najvećih priča napisanih u ovom veku.

Saznaj više ovde.

Emanuel Karer – Joga

Ogoljeno iskren, Karer u Jogi govori o svom silasku u pakao depresije, ali i o terorizmu, migrantskoj krizi, književnosti, muzici, prijateljstvu i emotivnim vezama. I da, i o jogi, kojom se bavi trideset godina. Uprkos tamnim tonovima, Joga je jedna od onih dragocenih knjiga koje nas teraju da razmislimo o našim načelima, da cenimo trenutke čiste radosti i, na kraju, da slavimo život.

Saznaj više ovde.

Erlend Lu – Dopler

Glavni lik ovog romana napušta društvo, dom i porodicu i odlazi da živi u šumi, pružajući time čitaocu samo osnovu za širu priču o usamljenosti i nezadovoljstvu, kao i otkrivanju novog smisla u dobrovoljnom izgnanstvu. Oštra kritika društva i priča o besmislu svega onoga čemu treba danas da stremi prosečan čovek, obogaćena je neodoljivim prepoznatljivim humorom Erlenda Lua koji vam ne dozvoljava da ovu, na momente surovu i oporu knjigu, doživite kao mračnu i pesimističnu.

Saznaj više ovde.

Filip Kotler, Ned Roberto, Nensi Li – Socijalni marketing

Autori pokazuju da je socijalni marketing veoma moćan skup koncepata i sredstava koji nam može pomoći da se uhvatimo u koštac s društvenim problemima i neželjenim oblicima ljudskog ponašanja. Knjiga sažima sva neophodna znanja: ključne koncepte, višefazne procese za razvoj socijalno marketinških programa i primere iz prakse. Namenjena je studentima marketinga, zaposlenima u javnoj upravi, profesionalcima u oblasti socijalnih službi.

Saznaj više ovde.

Frank Herbert – Dune

Smeštena na pustinjskoj planeti Arakis, „Dina“ je priča o dečaku Polu Atreidesu, nasledniku plemićke porodice koja ima zadatak da vlada negostoljubivim svetom u kome je jedina dragocenost „začin“ melanž, lek koji može da produži život i poboljša svest.

Saznaj više ovde.

Haemin Sumin – The Things You Can See Only When You Slow Down

Svet se brzo kreće, ali to ne znači da mi moramo. U ovom pravovremenom vodiču za svesnost, Haemin Sunim, budistički monah rođen u Koreji i obrazovan u Sjedinjenim Američkim Državama, nudi savete o svemu, od rešavanja neuspeha do suočavanja sa odmorom i odnosima, u prelepoj knjizi koja kombinuje njegova učenja sa smirujućim ilustracijama u boji. Jednostavne poruke Haemina Sunima govore direktno o anksioznostima koje su postale deo savremenog života i podsećaju nas na snagu i radost koja dolazi iz usporavanja.

Saznaj više ovde.

Haruki Murakami – Dance Dance Dance

Dok Murakamijev bezimeni protagonista traži misteriozno nestalu devojku, on uronja u aerotunel seksualnog nasilja i metafizičkog straha. U ovom romanu koji prikazuje otrcanog, ali mudrog Čoveka Ovcu, jedan od najsjajnijih pisaca na delu danas, spaja naučnu fantastiku, tvrdo kuvani triler i usijanu satiru.

Saznaj više ovde.

Herman Hese – Sidarta

Sidarta, prelepi sin bramana, nezadovoljan duhovnom ispunjenošću koju mu pruža tradicionalna vera kreće na put traganja za krajnjom istinom i konačnim prosvetljenjem, ne odustajući od svog životnog cilja i autentičnosti ni po koju cenu. U Heseovoj kritici savremene civilizacije i građanskog društva, u njegovom protestu protiv svih oblika totalitarizma, u njegovom neumornom zalaganju za svetski mir, u odbacivanju svake prinude nad duhovnom slobodom, jednostavan i kreativan život – savremeni čitalac nalazi potvrdu svojih ideala i stremljenja.

Saznaj više ovde.

Irvin D. Jalom – Krvnik ljubavi

Pripovedajući o dilemi svojih pacijenata, Jalom nam ne daje samo redak i očaravajući uvid u njihove lične želje i motivacije, već, takođe, pripoveda i svoju sopstvenu priču iz ugla terapeuta: svoj pokušaj da izmiri svoje suviše ljudske reakcije sa senzibilitetom koji bi svaki psihijatar trebao da poseduje. Malo je ko, još od Frojdovog vremena, pokušao da prikaže sa toliko jasnoće i otvorenosti ono što se zbiva između psihoterapeuta i pacijenta iza zatvorenih vrata.

Saznaj više ovde.

John Joseph – Evolution of a Cro-magnon

Traumatično detinjstvo u hraniteljskim porodicama bio je samo početak Džonove evolucije. Pre nego što je postao jedan od najvažnijih bendova underground pank scene, Cro-Mags, Džon se suočio sa beskućništvom, zavisnošću, izdajom i ludilom. Knjiga je surova i bez izvinjenja autobiografija o njegovom životu.

Saznaj više ovde.

Ju Nesbe – Sneško

Višem inspektoru Hariju Huleu stiglo je anonimno pismo. U potpisu stoji „Sneško“. Kasnije Hari otkriva niz uznemirujućih sličnosti među zastarelim slučajevima nestalih lica. Udatim, porodičnim ženama gubi se svaki trag na dan prvog snega. Iste te noći Silvija Otersen grabi kroz prvi sneg u šumi nadomak Osla. Zna da joj život zavisi od bekstva, ali ne zna šta je goni. Srećom, ne zna ni šta je čeka na putu…

Saznaj više ovde.

Kejti Kitamura – Razdvojenost

Napeta i bespoštedna priča o intimnosti i nevernosti, ogoljava sve ono što nas zapravo uvek duboko deli od unutrašnjeg života drugih, ma koliko sa njima bili bliski. Minuciozno i hladnokrvno precizno, Kati Kitamura nas uvlači u iskustvo žene na ivici, čija je priča i zavodljiva i pomalo zastrašujuća.

Saznaj više ovde.

Kim Joo-young – The Sound Of Thunder

Priča o beskućništvu smeštena usred Korejskog rata.

Saznaj više ovde.

Lana Bastašić – Mliječni zubi

Zbirka priča o detinjstvu i dečijim traumama, koje se na decu prenose kako pesnicama i kaiševima, tako i rečima ili njihovim odsustvom, od školskog dvorišta do porodičnog stola, kao genetski kod kojeg je gotovo nemoguće istrebiti. Dečak koji teleportuje oca na Mesec, devojčica koja otvara prozor da bi isterala Boga iz sobe, braća koja čekaju smrt bogate baba-tetke, tinejdžerka kojoj otac ne dozvoljava da odraste u ženu – samo su neki od junaka ove knjige.

Saznaj više ovde.

Lana Bastašić – Uhvati zeca

Prvi roman u našoj književnosti o ženskom prijateljstvu u nimalo romantičnoj verziji. Bilo je očekivano da će se u 21. veku i kod nas pojaviti narativ o komplikovanom i u isto vreme opčinjavajućem odnosu dve osobe povezane suprotnostima od rođenja do konačnog buđenja.

Saznaj više ovde.

Lora Elen Anderson – Amelija Zubić

Serijal knjiga o Ameliji Zubić govori o avanturama neobične devojčice. O njenim susretima sa mačkorozima, jednorozima, kradljivcima sećanja i drugim. I da, Amelija je vampir!

Saznaj više ovde.

Marko Podrug – Sve, samo ne romantika

„Kako se piše biografija koju prosečan čitatelj neće zauvek zatvoriti nakon 20 pročitanih stranica?“ – pitanje je kojim Marko Podrug započinje pisanje biografije grupe Elemental. Ovo pitanje pokazaće se ključnim za oblikovanje pristupa temi i koncepta koji se temelji na nizu izmišljenih pravila o pisanju biografije, tačnije njih 30, koja ujedno služe kao uvod u svako pojedino poglavlje, ili kao putokaz, a zapravo kao smer kojim se autor vešto kreće kroz niz intervjua koje je vodio s bivšim i sadašnjim članovima benda i mnogim drugim protagonistima.

Saznaj više ovde.

Milica Vučković – Smrtni ishod atletskih povreda

Snažna, iskrena, poetična, ali nikako i patetična knjiga koja rasvetljava kompleksne sisteme manipulacije i njihovu suptilnost. Milica Vučković svoju junakinju potpuno degradira i ogoljava patrijarhalne obrasce u kojima su žene naučene da trpe i veruju da to što im se događa nije „tako strašno“.

Saznaj više ovde.

Miodrag Majić – Deca zla

Ova priča tiče se svih nas, jer ćemo u njoj pronaći obrise naše društvene stvarnosti, ali, što je još važnije, pronaći ćemo izgubljeno zrno nade – čak i u društvenom sistemu duboko ogrezlom u korupciju ima mesta za heroje.

Saznaj više ovde.

Neil Gaiman – American Gods

Posle tri godine iza rešetaka, Senka je odradio svoje, tiho čekajući magični dan kada će moći da se vrati u Igl Point u Indijani. Čovek koji se više ne plaši onoga što sutra može doneti, sve što je želeo je da bude sa Laurom, ženom koju je duboko voleo, i započne novi život. Ali samo nekoliko dana pre njegovog oslobađanja, Laurin i Senkin najbolji prijatelji su poginuli u nesreći. Sa svojim životom u komadima i ničim što bi ga držalo vezanog, Senka prihvata posao od privlačnog stranca kojeg sretne na putu kući, zagonetnog čoveka koji sebe naziva gospodinom Sredom. Prevarant i nevaljalac, Sreda izgleda da zna više o Senki nego on sam.

Saznaj više ovde.

Novo kulturno naselje – Brevijar ulica Novog naselja

Paramahansa Jogananda – Autobiografija jednog jogija

Paramahansa Jogananda opisuje svoje susrete sa himalajskim joginima, svoje naukovanje kod Šri Juktešvara, susret sa besmrtnim Babađijem i svoje prosvetljenje. To je ujedno i jedan od najlepših literarnih opisa samadija, najvišeg stanja svesti koja ljudska bića mogu dostići.

Saznaj više ovde.

Philip K. Dick – Do Androids Dream of Electric Sheep?

Do 2021. godine, Svetski rat je ubio milione, terajući čitave vrste u izumiranje i poslavši čovečanstvo van planete. Oni koji ostanu priželjkuju bilo koje živo biće, a za ljude koji ga ne mogu priuštiti, kompanije su izgradile neverovatno realistične konstrukte: konje, ptice, mačke, ovce. Čak su izgradili i ljude. Imigranti na Mars primaju androide tako sofisticirane da se ne mogu razlikovati od pravih muškaraca ili žena. U strahu od pustošenja koje ovi veštački ljudi mogu izazvati, vlada im zabranjuje život na Zemlji. Oterani u skrivanje, neovlašćeni androidi žive među ljudskim bićima, neotkriveni. Rik Dekard, zvanično sankcionisani lovac na glave, dobija nalog da pronađe skitnice androide i da ih „penzioniše“. Ali kada su saterani u ćošak, androidi uzvraćaju – smrtonosnom silom.

Saznaj više ovde.

Radmila Petrović – Moja mama zna šta se dešava u gradovima

Radmila Petrović ne preza od bilo koje teme, oštro se suprotstavljajući opšte prihvaćenim idejama o ravnopravnosti, porodičnoj hijerarhiji i večitoj, potresnoj dinamici vrednosti između sela i grada.

Saznaj više ovde.

Rejmon Keno – Stilske vežbe

Keno narodni govor podiže do dostojanstva pisanog jezika, skida rđu i blato s točkića književnosti, nameće novu poeziju. Keno na stotinak načina obrađuje isti siže, događaj stvaran i banalan, i time, na izvestan način, postaje preteča kompjuterskih prevoda.

Saznaj više ovde.

Srećko Horvat – Posle apokalipse

U ovom postapokaliptičnom rolerkosteru filozof Srećko Horvat nas poziva da razmotrimo apokalipsu u okvirima „otkrovenja“ pre nego „kraja sveta“. On pokazuje da su različite pretnje opstanku čovečanstva i čitave planete, kao što su nuklearna pretnja i klimatska kriza, međusobno povezane ne samo tekućom pandemijom, već pre svega virusima kapitalizma i fašizma. Horvat smatra da je na pomolu doslovno izumiranje, kraj bez presedana: alternativa nije više socijalizam ili varvarstvo, već radikalno osmišljavanje novog sveta ili samouništenje.

Saznaj više ovde.

Svami Rama – Život sa himalajskim učiteljima

Ovo je jedinstvena knjiga koja odslikava živote i učenja himalajskih učitelja i mudraca.
Opisani su susreti sa Mahatmom Gandijem, Tagoreom, Šri Aurobindom, Ramanom Maharšijem, ali i Matađijem, koji nikada ne spava, kao i mnogim drugim jogijima i svecima. Autor je opisao večite istine svih velikih religija – hinduizma, islama, budizma, judaizma i hrišćanstva – podjednako, kao i drevne pouke indijske, tibetanske i kineske kulture koje najednom postaju suštinski važne za naše živote, za naše smrti, i za prelaženja iz jednog u drugo.

Saznaj više ovde.

Tisja Kljaković Braić – Oni

Darom suptilnog humoriste i okom pronicljivog promatrača, Tisja Kljaković Braić kroz 90 crteža rekreira situacije koje su toliko tipske da su deo svakog braka, ali su u njenom slučaju one i južnjački živopisne, ekstrovertne, operetne, skaredne.

Saznaj više ovde.

Viktor igo – Jadnici

Jadnici pripovedaju priču o Žanu Valžanu, koji je proveo devetnaest jezivih godina u zatvoru jer je ukrao veknu hleba. Pošto je izbavljen zahvaljujući dobročinstvu, pruža mu se prilika da spozna sreću, ukoliko bude uspeo da pomogne kćerki mlade Fantine. Međutim, istrajni policijski inspektor Žaver ne dozvoljava Žanu da pobegne od prošlosti.

Saznaj više ovde.

Čarls Kros – Teže od neba

Napisana na uzbudljiv i detaljan način, u novinarskom stilu, ali i s pristrasnošću obožavaoca Nirvanine muzike, dirljivo iskrene stranice ove knjige uranja pravo u srce, dušu i patnju jedne od najupečatljivijih ličnosti u svetu rok muzike. Ova knjiga je neophodna u kolekciji knjiga o istoriji roka, baš kao što će i „Nevermind“ neophodan u kolekciji ploča.

Saznaj više ovde.